Naujagimio virkštelės kamieninės ląstelės – galimybė išsaugoti žmogaus gyvybę?

Kraujas, likęs naujagimio virkštelėje ir placentoje po gimimo, turi specialių ląstelių, kurios dėl savo unikalių savybių gali padėti išgydyti kai kurias rimtas žmonių ligas – tai hematopoetinės, kitaip tariant, kraujodaros, kamieninės ląstelės. Toks proveržis medicinoje yra neįtikėtinas. Šių kamieninių ląstelių panaudojimas sunkioms ligoms gydyti palyginti naujas atradimas – skaičiuoja dar tik trisdešimt ketvirtuosius metus. 

Kadangi tai galima laikyti medicinos naujove Lietuvoje, kol kas tik nedidelė visuomenės dalis yra tinkamai informuota, kokios yra kamieninių ląstelių panaudojimo galimybės, teikiami privalumai ir kita svarbi informacija. Taigi šiame straipsnyje pasistengsime glaustai apie tai papasakoti.

Galimybė išsaugoti ne tik vaiko, bet ir jam artimo žmogaus sveikatą

Vis dažniau būsimi tėvai yra informuojami apie gimsiančio kūdikio virkštelės kamieninių ląstelių išsaugojimo procedūros galimybę. Virkštelės bei placentos kraujo išsaugojimo pasiūlymas tėvams yra motyvuojamas tuo, kad ilgalaikėje perspektyvoje jie turės galimybę išsaugoti ne tik savo vaiko, bet ir jo šeimos narių sveikatą ar net gyvybę. Kiekvienas gali susirgti tokiomis ligomis kaip įvairių formų vėžys, kraujodaros ligos bei imuninės sistemos sutrikimai. Kamieninių ląstelių panaudojimas jau yra patikrintas ir patvirtintas klinikinėje praktikoje.

Kraujodaros kamieninių ląstelių unikalumas

Naujagimio virkštelės (placentiniame) kraujyje yra ląstelių, vadinamų kraujodaros kamieninėmis ląstelėmis. Šios ląstelės yra unikalios tuo, kad gali specializuotis, t. y., virsti kitomis kraujo ląstelėmis ir gali būti naudojamos transplantacijoms. Jos gali išgydyti tokias ligas kaip kraujodaros, imuninės sistemos ar medžiagų apykaitos sutrikimai ir kai kurios onkologinės ligos. 

Moksliniai tyrimai atskleidžia vis daugiau būdų, kaip iš virkštelės bei placentos kraujo išgaunamos kamieninės ląstelės gali išgelbėti žmonių gyvybes. Be to, norime pabrėžti, kad ši procedūra yra visiškai saugi naujagimiui ir neturi jokios įtakos gimdymo procesui ir jo eigai.

Tikimybė maža, bet išsaugoti verta

Tiesa, ligos, kurias gali išgydyti hematopoetinės kamieninės ląstelės, nėra labai paplitusios, todėl tikimybė, kad vaikas jomis susirgs, tėvų laimei, yra gan maža. Tačiau ląstelės, išgautos iš naujagimio virkštelės (placentinio) kraujo yra unikalios dar ir tuo, kad, priešingai nei kaulų čiulpų ląstelės, jos nereikalauja tokio tikslaus donoro ir recipiento suderinamumo. Todėl, tokiu būdu jūs saugote ne tik gimusį vaiką visą jo likusį gyvenimą, bet ir artimiausius šeimos narius. Jei šeima turi žinomų genetinių problemų, dėl kurių kyla pavojus bet kuriam šeimos nariui susirgti tam tikra liga, kurią būtų galima gydyti virkštelės krauju, gimdymo metu išsaugoti virkštelės kraują tampa ypač prasminga. 

Kamieninių ląstelių bankas suteiks jums visą reikiamą informaciją, kurios ieškote, specialistų konsultacijas, taip pat papildomą galimybę atlikti diagnostinius genetinius tyrimus bei prenatalinius genetinius tyrimus.

Ar tai brangu?

Dažnai būsimiems tėvams smalsu, ar virkštelės bei placentos kraujo ir virkštelės audinio išsaugojimas yra brangus procesas. Viena vertus, jūs įsipareigosite už savo vaiko kamieninių ląstelių saugojimą mažiausiai 20 metų audinių banke sumokėti vienkartinę įmoką, kita vertus, jūs gausite nepaprastą galimybę ir unikalų vaistą, kuris, tikėtina, išgelbės jūsų vaiko arba jam artimo šeimos nario sveikatą ar net gyvybę.

Naujagimio virkštelės ir placentos kraujo surinkimas yra neįkainojama galimybė išsaugoti žmogaus sveikatą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *