Literatūriniai leidiniai jaunimui – pamokantis „ĮRANKIS“, padedantis atsipalaiduoti

Dažnai mėgstama sakyti, kad šiuolaikinis jaunimas knygų neskaito, tačiau tai nėra visiška tiesa. Ką iš tikrųjų skaito jaunimas ir į ką atsižvelgti, norint išrinkti tinkamą kūrinį jaunajam skaitytojui?

Ką skaito jaunimas?

Jaunimui patinka įvairūs žanrai. Viskas priklauso nuo žmogaus interesų srities bei pomėgių. Vis dėlto specialistai, nagrinėjantys jaunimo skaitymo įpročius, teigia, kad galima išskirti keletą vyraujančių tendencijų. Pirmoji iš jų – jauni žmonės vis dar retai ieško „užuovėjos“ ir „atsakymų“ literatūroje, t. y., jaunimas retai renkasi knygą, kaip savipagalbos priemonę, padedančią įsijausti į problemų, su kuriomis susiduriama, esmę, sprendimo būdus, pažinti save, savo jausmus, emocijas ir pan. Antroji tendencija, kuri išryškėja, analizuojant jaunų žmonių literatūrinių leidinių pasirinkimus, yra ta, kad jauni žmonės labai dažnai kaip mėgiamų skaitinių nesirenka istorinių romanų, nors istorinius faktus išmano pakankamai neblogai. Trečioji tendencija yra susijusi su skirtingais skirtingų lyčių jaunų žmonių pasirinkimai. Jau ne vienerius metus pastebima, kad merginos vis dar dažnai renkasi lengvesnio turinio, romantiškumu dvelkiančias knygas, kuriuose vaizduojamos gyvenimiškos istorijos, o štai vaikinai vis dar dažniau renkasi fantastinius kūrinius arba nuotykių literatūrą. Žinoma, šių tendencijų negalima absoliutinti, nes yra ir daug merginų, kurios yra „pametusios“ galvas dėl fantastinių ir nuotykinių kūrinių, bei vaikinų, kurie tyliai braukia ašarą, skaitydami, pavyzdžiui, Federico Moccia kūrinį „3 metrai virš dangaus“.

Į ką atsižvelgti, renkant knygas jaunimui?

Jauno žmogaus amžius – vienas pagrindinių kriterijų, užtikrinančių, kad parinkti literatūros leidiniai jaunimui būtų įdomūs, suprantami ir „artimi“. Savaime suprantama, kad knyga, kuri yra skirta jaunesniesiems paaugliams, bus visiškai neįdomi aštuoniolikmečiams ar kiek vyresniems žmonėms, o aštuoniolikmečiams skirta literatūra bus per daug sudėtinga jaunesniesiems paaugliams.

Dar vienas kriterijus, lemiantis tinkamos literatūros parinkimą ir pasirinkimą, yra jauno žmogaus interesai. Kiekvienas žmogus turi sritį, kuria domisi ir kuri visada prikausto jo dėmesį. Renkant knygas jaunimui, yra labai svarbu gebėti „neprimesti“ savo nuomonės ir savo pomėgių jaunam žmogui, o atsižvelgti į tai, kas būtent domina jaunąjį skaitytoją: jaunuolis, kuris domisi vampyrais, tamsos pasauliu, fantazijų istorijomis vargiai patirs skaitymo malonumą, skaitydamas perdėtai „saldžius“, „teigiamus“ kūrinius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *