Kaip užmegzti ryšį su vaiku?

seima saulelydis iliustracija

Santykiai ir ryšiai su vaiku yra mezgami nuo pat pirmų kūdikystės akimirkų, kai tik jis būna paimamas ant rankų. Kai vaikai taip greitai auga ir keičiasi, kiekviename jo gyvenime svarbu prisitaikyti ir sukurti palaikymą tokiose situacijose, kokios yra reikalingos ir aktualios pačiam vaikui. Apžvelkime, ko reikia vaikui kiekviename jo gyvenimo etape norint užmegzti ryšį.

Ryšys vaiko kūdikystės etape

Kai vaikui 0-2 metai – šeimoje atsiranda tėčio ir mamos rolės, kurias supranta visi šeimoje – net pats vaikas. Dažniausiai mamos rūpinasi kūdikio gerbūviu – kad jis būtų pamaitintas, užmigdytas. Žinoma, būna kad tėvai irgi apsiima tokias roles, bet dažnesnis atvejis, kad jis padeda mamai ir prižiūri šiuos reikalus tada, kai mama yra pavargusi ar paprasčiausiai jos nėra namie. Tėtis irgi turi savo roles, dažnai jos ne tokios varginančios ar iš šono žiūrint net svarbios, bet jos vistiek yra svarbios vaiko raidai, kad jis užmegztų santykį su tėčiu. Taigi, pagrindinis patarimas kūdikystės etape – pasirūpinti kuris iš tėvų yra atsakingas už ką – tai liečia tiek vaiko priežiūrą, tiek žaidimą su jais. Kai tėvai bus aiškiai pasiskirstę – bus paprasčiau suprasti ir vaikui kai kyla problema – su kuo bandyti užmegzti kontaktą, kad ji būtų sutvarkyta. Taip vaikas galės suprasti kokiais momentais, kurio iš tėvų reikia, ir taip pradės vystytis jo supratimas apie tėvus – kuris iš jų (ar abu) labiau rūpinasi, žaidžia,  kuris mane pamaitina.

Ryšys vaikystėje (3-10 metukų)

Šiame etape vaikas jau gali suprasti ir susikalbėti su tėvais tad prasideda jo charakterio, socialinis vystymasis. Čia taip pat svarbu, kad vaikas žinotų į kurį iš tėvų kreiptis kai jam kyla problemos. Tiek berniukui, tiek mergaitei yra svarbūs abu tėvai, kas liečia jo socialinį vystymąsi. Šiuo metu geriausia megzti ryšį ilgesniais sudėtingesniais žaidimais, skaitymu kartu, bendro hobio užmezgimu. Jeigu grojate muzikos instrumentu ar domitės kokia nors sporto šaka – užrašykite į ją savo vaiką. Bus įdomu tiek jums, tiek pats vaikas kur kas mieliau eis į užklasinę veiklą, kai žinos, kad ja domisi jo tėvai, galbūt net tėvai yra gerai patyrę šioje srityje ir gali pamokyti, patarti. Giliau suprasti kaip užmegzti ryšį jums padės psichologės Aušros Kurienės knyga “Kaip užauginti žmogų”.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *