Kaip sudominti paauglį skaityti?

kaip sudominti vaika skaityti iliustracija

Egzistuoja toks senas pasakymas – lenk medį kol jaunas. Dažnai toks pasakymas asocijuojamas su vaiko disciplinos ugdymu, bet mes norėtume prikaikyti šį pasakymą ir knygų skaitymui. Pats geriausias laikas ugdyti skaitymo malonumą vaikui – vaikystė. Bet, ne visiems tėvams pasiseka tai padaryti kol jų atžala dar tik vaikas. Jeigu taip atsitiko ir norite paauglį arba paauglę išmokyti šio gero įpročio – padėsime.

Raskite kuo domisi jūsų vaikas

Bene geriausia pradžia – pasidomėti kuo laisvalaikiu arba mokykloje domisi jūsų vaikas. Tai leistų jums rasti ant ko užsikabinti. Jeigu vaikas itin domisi istorija – jam gali patikti pažintinė ar informacinė literatūra, taip pat istorinės biografijos, dokumentinės knygos. Būtų puiku pasidomėti kas konkrečiai istorijos pamokose jį domina – įžymus istoriniai  veikėjai ar periodai. Sužinojus tikslias temas, galima paieškoti ir itin specifinių knygų, nes apie daugumą svarbiausių istorinių asmenybių yra parašytos knygos. Bet retas kuris paauglys domisi istorine literatūra. Dažniausiai žinomas atvejis – nesusiformavus pasaulėžiūra. Tokiu atveju reikėtų fantastinio, nuotykių arba klasikinio žanro knygos paaugliams. Šiomis knygomis žavisi dauguma pasaulio paauglių ir tikėtina, kad jos sužavės ir jūsų vaiką. Tikėtina, kad jeigu jūs patys skaitėte paauglystėje, rasite ką rekomenduoti ir savo paaugliui, nes dauguma knygų paaugliams – amžini bestseleriai. Kelios tokios knygos galėtų būti “Rugiuose prie bedugnės”, “Kapitono Granto vaikai” bei “Aplink žemę per 80 dienų”. Kur kas paprasčiau suvilioti perskaityti šias knygas, jeigu jūs jas esate skaitę patys. Taip pačiai kaip mes dabar pasitikime draugų ar pažįstamų rekomendacijomis, ką skaityti, į jas atsižvelgtų ir jūsų atžalos.

Ne liepkite, o sudominkite

Kad ir ką pasiūlytume, jokiu būdu neverskite per prievartą vaiko skaityti. Tokiu atveju jis net būdamas suaugęs nenorės skaityti, nes bus susiformavęs požiūris, kad skaitymas tai darbas, o ne malonumas. Kur kas geriau palikti bent menkiausia galimybę, kad įprotis skaityti išsiugdys natūraliai vėliau gyvenime. Juolab studijuojant reikės perskaityti daug knygų įvairiomis temomis – tiek akademinėmis, tiek laisvo pobūdžio tad atsiras ir daugiau galimybių išbandyti perskaityti itin įvairią literatūrą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *