Vaikų pinigai – daug diskusijų ir dėmesio reikalaujanti tema. Žlugus visuotinei rinkimų bangai, žaibiškai pasklido kalbos, kad vaikų pinigus reikia „pertvarkyti“. Natūralu, kad kyla klausimas: kaip, kodėl ir kam atiteks vaiko pinigai? Vienas iš siūlymų – vaikų pinigus skirti tik bėdų ištiktoms šeimoms. Ši priemonė veiksminga tik mažas pajamas gaunančioms šeimoms (daugiau šia tema galite pasiskaityti internete). Viena iš tokio svarstymo priežasčių – 2020 metų pradžioje Lietuvoje buvo 498 839 0–17 metų vaikai. Bendras gyventojų skaičius yra 2,794137 mln., todėl vaikų pinigai yra labai brangi valstybės „dovana“ tėvams. Kita vertus, valstybės vaikui kas mėnesį skiriama suma nėra labai didelė. Žinoma, tai negali išspręsti visų ekonominių problemų, bet vis tiek naudinga.
Vaiko pinigai yra kaupiamasis gyvybės draudimas
Įsivaizduokite, jei naujoji valdžia nuspręs, kad vaikų pinigai nereikalingi. Kad ir kokios būtų dabartinės jūsų pajamos, vis tiek maitinsite vaiką, nupirksite jam drabužių, išleisite pinigus jo mokslams ir pramogoms bei mylėsite taip, kaip jums visada patinka. Kai kurioms šeimoms vaikų pinigai vis dar yra svarbus pragyvenimo šaltinis, tačiau dalis žmonių to neleidžia. Štai apie ką noriu kalbėti – apie vaikų pinigus – kaip tai įprasminti?
Jei esate tokia šeima, kuri gali sau leisti kas mėnesį neišleisti nacionalinių vaikų pinigų, galbūt žinote, kad tokios pinigų sumos jūsų gyvenimo kokybės gali iš esmės nepakeisti. Tačiau jūsų vaikai gali turėti didelę įtaką, nes galbūt suaugę vaikai norės mokytis, nebūtinai mūsų šalyje. Nors mokslo kokybė Lietuvoje pakankamai aukšta, kai kurie mokslai nėra pigūs: pavyzdžiui, odontologiniai tyrimai per metus kainuoja apie 7500–9000 eurų, medicinos mokslai – apie 5000–6500 eurų. Kai kurie studijų kursai kainuoja apie 1500 eurų per metus. Ką daryti, jei jūsų vaikas nuspręs studijuoti kitame mieste ar šalyje? Prisidės ir kitos išlaidos (pragyvenimo išlaidos, kelionės išlaidos ir kt.). Iš tiesų, jūsų vaikas taip pat gali nuspręsti nesimokyti. Galbūt norite pakeliauti po pasaulį, galbūt pradėti savo verslą, galbūt nusipirkti namą, galbūt yra daug kitų galimybių.
Mes, tėvai, turime atsakomybę: mylėti savo vaikus, rūpintis jais, padėti jiems augti ir… leisti gyventi savarankišką gyvenimą. Jūsų vaiko pinigai yra puiki priemonė, leidžianti surinkti lėšų ateities planams įgyvendinti. Tačiau kyla klausimas, kaip tinkamai kaupti vaikų pinigus? Laikyti atskiroje sąskaitoje ar kredito unijoje?
Kaupiamasis ir (arba) investicinis gyvybės draudimas yra saugus kaupimo būdas
Kalbant apie balanso metodą, šiandien noriu jį išplėsti. Prieš skaitydami daug girdėjote, kad vaiko pinigus reikia „įdarbinti“, o patogiausias būdas – gyvybės draudimas. Tai išties labai patogus ir efektyvus būdas, ypač jei sukaupėte daugiau nei 10 metų. Jei gyvybės draudimo laikotarpis yra trumpesnis nei 10 metų, svarbu suprasti tam tikras kaupimo ypatybes. Taigi, tęskime rinkimų temą. Tarkim nieko nesikeičia ir vaiko pinigai mokami tie patys, t.y. 60 eurų vaikui (daugiavaikių šeimų ir kiti atvejai čia nebus nagrinėjami). Per metus bus sumokėta į gyvybės draudimą 60*12=720€. Sutartis turi būti sudaryta ilgesniam nei 10 metų laikotarpiui ir atsiėmimo metu vaikas turi būti 18-26 metų. Jei kuris iš tėvelių dirba pagal darbo sutartį, moka mokesčius ir nėra maksimaliai išnaudojęs gyventojų pajamų mokesčių lengvatos, galės susigrąžinti apie 20% sumokėto GPM (mokamas GPM priklauso nuo pajamų dydžio, gali skirtis). Tokiu būdu Valstybė padovanoja dar 144€. Tik reikia žinoti, kad ne visi ir ne visuomet galės pasinaudoti būtent šia mokesčių lengvata. Straipsnyje pateikta informacija yra rekomendacinio pobūdžio (parengta tinklaraštininkų), kiekvienu individualiu atveju būtina kreiptis į specialistus.