Karšto oro balionų faktai vaikams

Karšto oro balionas yra orlaivio tipas. Jis pakeliamas šildant orą baliono viduje, dažniausiai ugnimi. Karštas oras sveria mažiau nei toks pat šalto oro tūris (jis yra mažiau tankus), todėl karštas oras kyla į viršų arba kabo, kai aplink jį yra šalto oro, panašiai kaip oro burbulas puode su vandeniu. Kuo didesnis skirtumas tarp karšto ir šalto, tuo didesnis tankio skirtumas ir tuo stipriau ir greičiau balionas kils aukštyn. Tai reiškia, kad balionai gali išlaikyti didesnį svorį šaltą dieną arba jei oras baliono viduje yra labai karštas. Aukštesnėje temperatūroje oro molekulės juda greičiau, molekulės pasiskirsto, todėl karštas oras yra mažiau tankus nei vėsesnis.

Istorija

Karšto oro balionas yra seniausia skraidymo technika, kuria galima sėkmingai skraidinti žmones. Anksčiausiai karštas oras daiktams skraidyti buvo panaudotas senovės Kinijoje. Į orą buvo siunčiami popieriniai žibintai, skirti signalizuoti.

Pirmieji karšto oro balioną, kuriuo buvo galima skraidinti žmones, pagamino broliai Montgolfieriai. 1783 m. rugsėjo 19 d. Prancūzijos dvare Paryžiuje jie pademonstravo savo išradimą karaliui Liudvikui XVI ir karalienei Marijai Antuanetei. Keleiviai buvo avis, antis ir gaidys. Jie nuskrido 480 metrų. Pirmasis skrydis su žmogumi įvyko 1783 m. spalio 15 d. Juo skrido Jacques’as-Etienne’as Montgolfier. Balionas prie žemės buvo pritvirtintas virve. Pirmasis laisvas skrydis, nepritvirtintas prie žemės, įvyko po kelių savaičių, 1783 m. lapkričio 21 d. Juo skrido markizas François d’Arlandes ir Pilatre de Rozier.

Kaip veikia oro balionas

Oras sudarytas iš molekulių. Kai oras šaltas, šios molekulės yra arčiau viena kitos. Kai oras karštas, jos tolsta viena nuo kitos. Taigi toje pačioje erdvėje karšto oro molekulių yra mažiau. Todėl karštas oras yra lengvesnis už šaltą. Kai oras baliono viduje įkaista, jis pakyla ir neša balioną aukštyn. Balione oras šildomas degikliu, kuris naudoja ugnies pliūpsnius, kad oras būtų karštas. Ugnis kurstoma propanu.

Įkaitusį orą baliono viduje sulaiko jo audinys. Jis vadinamas kupolu. Paprastai jis gaminamas iš nailono.

Keleiviai ir pilotas stovi krepšyje, kuris virvėmis pritvirtintas prie baliono. Krepšys paprastai gaminamas iš vytelių. Krepšiai gali būti įvairių dydžių. Jame gali tilpti iki 36 žmonių. Tai priklauso nuo oro baliono dydžio, kad jis galėtų gabenti tokį svorį.

Festivaliai

Karšto oro balionų festivalis yra oro šou rūšis. Jame oro balionų mėgėjai demonstruoja savo oro balionus. Šių renginių metu jie skraido ryte ir vakare, jei leidžia sąlygos. Žmonės gali pasimėgauti skrydžiu oro balionu, jei už tai susimoka. Vyksta daugybė užsiėmimų. Kartais balionai apšviečiami naktinio dangaus fone.

Šių festivalių metu žmonės gali pamatyti įvairių formų balionus. Paprastai jie būna tarsi apvalūs, bet gali būti ir kitokių formų balionų. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.