Remiantis Ramzio teorija, kūdikio lytį galima nustatyti labai anksti nuo placentos susidarymo 6-8 nėštumo savaitę. Kas yra Ramsiano teorija? Ramsey teorija yra ankstyvas lyties nustatymo metodas, kurį sukūrė daktaras Saadas Ramzis Ismailas. Jis pagrįstas chorioninių kuokštelių, sudarančių placentą, vieta. Anot Ramzio, jeigu placenta pradeda formuotis kairėje gimdos pusėje, gims mergaitė, o jeigu dešinėje – berniukas. Savo teoriją daktaras patvirtino įvertinęs 5376 vienavaisių nėštumų. Moterys pirmą kartą buvo tiriamos ir būsimojo kūdikio lytis spėjama 6 nėštumo savaitę. Daktaro Saad Ramzi Ismail teoriją patvirtinančio tyrimo rezultatai įvairiuose internetiniuose tinklalapiuose pradėti publikuoti nuo 2011-ųjų, tačiau jų niekuomet nepublikavo joks autoritetingas mokslinis leidinys, o tai suteikia rimtą pagrindą abejoti teorijos pagrįstumu.
Kada pagal Ramzio teoriją galima nustatyti vaisiaus lytį?
Nėštumo metu paprastai atliekami bent du ultragarsiniai tyrimai: 18–20 nėštumo savaitės ir 30–32 nėštumo savaitės. Paprastai nėštumo pradžiai įvertinti atliekami papildomi ankstyvieji ultragarsiniai tyrimai. Paprastai tai daroma 6-8 nėštumo savaites. Remiantis Ramsey teorija, vaisiaus lytį jau galima nustatyti ultragarsu. Ankstyvosiose vaisiaus vystymosi stadijose lytiniai organai dar nesusiformavę, tačiau, pasak Avinų teorijos šalininkų, lytį galima nustatyti pagal tai, kurioje gimdos pusėje pradeda formuotis placenta. Besiformuojančios placentos buvimo vietą galima nustatyti žvelgiant į vaizdą echoskopo ekrane arba į padarytą nuotrauką. Placenta joje atrodo kaip šviesesnė lenkta juosta, gaubianti tamsesnę ertmę su nedideliu iškilimu (gimdą su besivystančiu kūdikiu). Reikėtų žinoti, kad echoskopijos metu matomas vaizdas įprastai yra veidrodinis, t.y. kairėje nuotraukos pusėje bus dešinė gimdos pusė ir atvirkščiai. Neįgudusiam, anatomijos neišmanančiam žmogui sunku pačiam nustatyti besiformuojančios placentos vietą ir nesupainioti pusių, todėl paklauskite echoskopiją atliekančio gydytojo, kur pradėjo formuotis placenta. Teorija pagrįsta tik stebėjimais. Formuluojant teoriją neužsimenama apie galimas priežastis, kodėl apvaisinimo metu nulemta kūdikio lytis „priverčia“ būsimąją placentą prikibti vienoje ar kitoje gimdos pusėje. Nėra papildomos informacijos. Ramzio teorija nebuvo paremta/atmesta kitų medikų ar mokslininkų atliktais tyrimais. Neįmanoma rasti patikimos informacijos apie teorijos kūrėją. Teigiama, kad teoriją sukūrė daktaras Saad Ramzi Ismail, kuris kartais dar vadinamas Saam Ramzi Ismail. Labai sudėtinga rasti patikimos informacijos tiek apie šį žmogų, tiek ir apie jo darbą, anksčiau vykdytus ar dabar atliekamus tyrimus.
Kada galima „tradiciniu“ testu nustatyti vaisiaus lytį?
Gimusio kūdikio lytis dažniausiai nustatoma tarp 12 ir 20 nėštumo savaičių, tai yra per antrą ar trečią echoskopiją (ultragarsą), žinoma, tuo atveju, jei kūdikis negulėtų. Šiuo laikotarpiu jau galima pamatyti vaisiaus lytinius organus, kurie išsivysto apie 11 savaičių. Ankstyviausia lytis gali būti nustatyta prenataliniu genetiniu tyrimu. Neinvazinis prenatalinis genetinis tyrimas (NIPT). Tai galima daryti 8–10 nėštumo savaičių (priklausomai nuo situacijos, gydytojas gali rekomenduoti palaukti iki 11–12 savaičių). Dėl etinių priežasčių kai kuriose šalyse (pvz., Šveicarijoje) NIPT lyties testas galimas tik 12 nėštumo savaitę. Invazinius genetinius tyrimus galima atlikti nuo 11 nėštumo savaitės. Ankstyvas lyties nustatymas genetiniais tyrimais nėra dažna praktika ne tik dėl etinių priežasčių, tačiau ir dėl rizikų bei tokių tyrimų kainos: saugiausias, motinai ir vaisiui nekenkiantis neinvazinis prenatalinis genetinis tyrimas (NIPT) yra brangus, o atliekant kitus, invazinius genetinius yra 1-2% persileidimo rizika. Genetiniai tyrimai lyčiai nustatyti įprastai yra atliekami, jeigu egzistuoja su lytimi susijusių genetinių ligų (hemofilija, Diušeno raumenų distrofija, ichtiozė ir kt.) rizika. Straipsnyje pateikta informacija yra rekomendacinio pobūdžio (parengta tinklaraštininkų), kiekvienu individualiu atveju būtina kreiptis į specialistus.